• Mar : 12 : 2019 - Doskonały wygląd w dniu ślubu – Zadbaj o fryzurę i makijaż
  • Gru : 6 : 2018 - Jak dobrać rozświetlacz do twarzy?
  • Lip : 27 : 2015 - Wymarzona fryzura na ślub
  • Mar : 23 : 2014 - Idealny makijaż ślubny
  • Mar : 16 : 2014 - Jak dobrać fryzurę ślubną?

Wiele zadań czeka na narzeczonych, którzy właśnie przystępują do organizacji ślubu i wesela. Wybór sali, fotografa, kamerzysty, ustalenie listy gości i menu to tylko kilka z przykładowych zajęć, które przed ceremonią są tak ważne. Podstawową decyzję, jaką jest wstępna lista i liczba gości, trzeba podjąć jak najszybciej. To na jej podstawie będą wybierane kolejne opcje, takie jak menu czy sala.

Wstępna lista gości

Za przygotowanie wstępnej listy gości należy się zabrać jak najszybciej. Oboje narzeczeni mają rodziny i przyjaciół, które należy odpowiednio ugościć. By uniknąć późniejszych konfliktów czy problemów z lokalem należy w możliwie odległym terminie od planowanej daty ślubu ustalić liczbę gości, która zjawi się na przyjęciu weselnym. Pierwsza lista jest niezbędna do zarezerwowania sali.

Jeśli zależy Ci na konkretnym miejscu to wiesz, jak szybko trzeba złożyć rezerwację i zająć się ważnymi przygotowaniami, jakich wymaga organizacja wesela. Wrocław to nie jedyne miasto, gdzie o salę trzeba starać się nawet rok przed planowanym terminem ślubu. Zdarza się coraz częściej, że to od dostępności sali zależy ostateczna data ślubu. Wybór  determinowany jest z kolei przewidywaną liczbą weselników. Właśnie dlatego tak ważne jest by znać planowaną liczbę gości dużo wcześniej.

Kiedy należy zamknąć ostateczną listę gości?

Ostateczna lista gości jest czasami wymagana przez salę, na której ma się odbyć przyjęcie weselne. Najważniejsza jest liczba osób, bo to od niej zależy koszt całej uroczystości. Często trudno jest określić na kilka miesięcy przed przyjęciem czy wszyscy goście na pewno się pojawią, istnieją różne losowe przypadki, które mogą spowodować, że część z nich wykruszy się w ostatniej chwili, dlatego warto mieć w zapasie listę rezerwową.

Lista gości — podstawowe zasady jej tworzenia

Bywa tak, że choć wiadomo, co należy do obowiązków Pary Młodej nie wiadomo jak się za to zabrać. Tworzenie listy gości może wywoływać spory i kontrowersje, zwłaszcza jeśli przyjęcie jest finansowane lub współfinansowane przez rodziców. Jest jednak kilka zasad, dzięki którym z łatwością i spokojem można podjąć decyzję, kogo zaprosić do wspólnego świętowania w ten  najważniejszy w życiu dzień.

Listę gości należy tworzyć zaczynając od najbliższej rodziny. Na każdym weselu muszą znaleźć się rodzice Państwa Młodych i ich rodzeństwo. W dalszej kolejności pamięta się o dziadkach, rodzicach chrzestnych i wujkach, ciociach i kuzynostwie z pierwszej linii. Dalsza rodzina, z którą utrzymujecie kontakt też powinna znaleźć się na liście. 

Właśnie w tym momencie najczęściej pojawiają się spory, kiedy rodzice Państwa Młodych nalegają na zaproszenie kogoś, kogo nie widzieli od kilkunastu lat, tylko dlatego, że tak wypada. W takiej sytuacji należy rozważyć to spokojnie z narzeczonym lub narzeczoną i podjąć samodzielną decyzję. Czasami warto zgodzić się z rodzicami, ale jeśli jest to osoba, która jest wyjątkowo niemile widziana nie trzeba tego robić. To najważniejsza chwila w życiu — należy spędzać ją z tymi, których kochamy!

Przyjaciele i sąsiedzi, delegacja z pracy

Na weselu nie musi być obecna jedynie najbliższa rodzina Państwa Młodych. Przygotowując listę gości należy pamiętać o przyjaciołach czy sąsiadach, z którymi są oni w najbliższych stosunkach. Przyjaciele są często dla narzeczonych jak rodzina, spędzają z nimi wiele czasu i nie wyobrażają sobie, by mogli pominąć ich przy tworzeniu listy gości. Jeśli chodzi o delegację z pracy, to tutaj nie obowiązują zasady, których trzeba byłoby się trzymać, jest to zależne od budżetu i preferencji Państwa Młodych.

panna młoda z przyjaciółkami

Tworzenie listy gości to zajęcie, które nie musi być skomplikowane. Bywa, że powstają przy tym spory i pewne nieporozumienia, ale wszyscy zaangażowani w ten proces powinni pamiętać, że ostateczne słowo powinno należeć do narzeczonych, którzy wkrótce rozpoczną wspólne życie. Ślub i wesele to wyjątkowe chwile, które zostaną zapamiętane do końca życia. Dlatego otoczenie powinno wspierać Młodych w ich decyzjach i nie narzucać im swojego zdania.

Kategoria: Wesele
Słowa Kluczowe:

Skomentuj


O Nas

Slubnyportal.net to kompendium wiedzy o organizacji ślubu oraz wesela. Pomagamy w podejmowaniu ważnych decyzji związanych zarówno z kluczowymi sprawami jak i szczegółami, które sprawiają że ten dzień stanie się wyjątkowy. Publikacje tu umieszczone dotyczą zarówno spraw formalnych jak i oprawy całej ceremonii. Chcemy aby nasi użytkownicy korzystali z doświadczeń innych i uniknęli błędów podczas planowania wesela. Ślub to w zamyśle jeden z najważniejszych dni w życiu człowieka a dzięki stronie Slubnyportal.net ma on szansę być najpiękniejszym zarówno dla pary młodej jak i dla gości.Warto Sprawdzić

  • Fotografia Ślubna
  • Wideofilmowanie
  • Moda Ślubna
  • Sale Weselne