• Mar : 12 : 2019 - Doskonały wygląd w dniu ślubu – Zadbaj o fryzurę i makijaż
  • Gru : 6 : 2018 - Jak dobrać rozświetlacz do twarzy?
  • Lip : 27 : 2015 - Wymarzona fryzura na ślub
  • Mar : 23 : 2014 - Idealny makijaż ślubny
  • Mar : 16 : 2014 - Jak dobrać fryzurę ślubną?

Endometrioza to choroba o podłożu  hormonalno-immunologicznym, która dotyczy kobiet w wieku rozrodczym.W dosłownym tłumaczeniu termin endometrium oznacza śluzówkę macicy i pochodzi od łacińskiego słowa.
Podczas każdego cyklu miesiączkowego tkanka, którą wysłana jest jama macicy narasta i złuszcza się – co miesiąc ten cykl trwa od nowa. W przypadku endometriozy komórki tkanki mogą narastać poza macicę i mogą pojawiać się w różnych częściach ciała.Tkanka, która znajduje  się w innych częściach kobiecego ciała niż macica może przyjmować postać guzów, wszczep i narośli.Wymienione formy mogą być przyczyną bólu pojawiających się nudności powodować niepłodność.Pierwsze objawy zmian śluzówki macicy można zaobserwować w obrębie jamy brzusznej – zmiany te obejmują jajniki,jajowody,wiązadła podtrzymujące macicę, przestrzeń między pochwą a odbytnicą oraz zewnętrzną część macicy a także w niektórych przypadkach otrzewną miednicy.

U niektórych kobiet narośla można zauważyć w bliznach pooperacyjnych jamy brzusznej, w jelitach bądź na nich , w odbytnicy, w pochwie, na pęcherzu moczowym, szyjce macicy a także na zewnątrz narządów rozrodczych.

Zdarzają się przypadki, gdzie u pacjentek znaleziono narośla na takich narządach jak: ramiona, uda lub płuca jednak należą one do rzadkości. W przypadku endometriozy istotne jest aby uważnie obserwować przebieg choroby i stosunkowo szybko jej zapobiegać a gdy zaobserwujemy jej objawy rozpocząć leczenie – szybka reakcja jest tak ważna dlatego ponieważ niektóre przypadki endometriozy mogą prowadzić do powstania chorób nowotworowych. Niezwykle ważnym krokiem jest szybkie podjęcie działań eliminujących endometriozę w ten sposób możemy wykluczyć wystąpienie chorób towarzyszących endometriozie takich jak rak jajników,piersi lub melanomę.

Głównymi objawami endometriozy jest stan zapalny organizmu i powstałe zmiany chorobowe a następstwem tych zmian jest ból a w niektórych przypadkach niepłodność. Częsty ból w pojawiający się w okolicy miednicy mniejszej to pierwszy symptom pojawiającej sie endometriozy. Pojawiające się bóle podczas menstruacji a także w jej trakcie mogą być oznaką pojawiającej się choroby.
W przypadku cyklicznie pojawiającego się bólu możemy mieć podejrzenia co do jej istnienia. Jednak gdy ból pojawia się niezależnie od fazy cyklu i jest długotrwały a do tego odczuwalny prawie nieustannie należy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

W niektórych przypadkach endometrioza może być bezpośrednią przyczyną bólu pleców – w okolicy lędźwiowej bądź ud i innych narządów.
Przyczyny pojawiającego się bólu nie są do końca znane ponieważ jest to dość skomplikowane ,jedno jest pewne ilość wszczepień i narośli endometrialnych nie ma wpływu na częstotliwość występowania dolegliwości bólowych i ich nasilenie.W wielu przypadkach kobiety z większym stadium zaawansowania endometriozą mają zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe niż panie w początkowym stadium choroby.

w jaki sposób można leczyć bezpłodność

Czy kobiety w wieku nastoletnim chorują na endometriozę ?

Coraz częściej dolegliwość ta dotyczy młodszych kobiet, w niektórych przypadkach bardzo młode dziewczęta cierpią na bóle miesiączkowe, które bywają oznaką endometriozy.Według badań ponad 70 procent kobiet ze zdiagnozowaną endometriozą odczuwało jej przejawy już w wieku nastoletnim.

Czy prawdziwe jest stwierdzenie, że ciąża leczy endometriozę?

Powszechnie uważa się,że ciąża jest czasem naturalnej terapii hormonalnej.W okresie ciąży w organizmie pojawia się wysoki poziom estrogenu – szczególnie w początkowej fazie rozwoju płodu tj. w pierwszym trymestrze.W tym czasie symptmy mogą być silniej odczuwalne, Uważa się, że ciąża to stan naturalnej terapii hormonalnej, w trakcie której większość symptomów endometriozy znika. Niestety, w związku z wysokim poziomem estrogenu, zwłaszcza w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, objawy choroby mogą się wręcz nasilić.Na szczęście można tym objawom zapobiec zanim podejmie się decyzję o planowaniu potomstwa.


Materiały źródłowe: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm

Kategoria: Po ślubie
Słowa Kluczowe: , ,

Comments are closed.

O Nas

Slubnyportal.net to kompendium wiedzy o organizacji ślubu oraz wesela. Pomagamy w podejmowaniu ważnych decyzji związanych zarówno z kluczowymi sprawami jak i szczegółami, które sprawiają że ten dzień stanie się wyjątkowy. Publikacje tu umieszczone dotyczą zarówno spraw formalnych jak i oprawy całej ceremonii. Chcemy aby nasi użytkownicy korzystali z doświadczeń innych i uniknęli błędów podczas planowania wesela. Ślub to w zamyśle jeden z najważniejszych dni w życiu człowieka a dzięki stronie Slubnyportal.net ma on szansę być najpiękniejszym zarówno dla pary młodej jak i dla gości.Warto Sprawdzić

  • Fotografia Ślubna
  • Wideofilmowanie
  • Moda Ślubna
  • Sale Weselne